X8 från Ocean LED är ett ytmonterat undervattensljus som ger dig en ljus och härlig upplevelse. Underbart att bada i upplyst vatten, båten känns större med ljuset på och du får en större naturupplevelse då ljuset drar till sig fisk.
Ocean LED X-series är gjord för att användas både över och under vattenytan. Alla Undervattensljus i OceanLED X-serien har ATC (Active Therminal Control) vilket innebär att effekten på ljuset dras ner automatiskt om det skulle bli för varmt. Detta ger garanterat lång livslängd.
Alla Ocean LED X-series undervattenslamporna har en Tritonium lins som skydd vilket gör att alger och snäckor inte får fäste i linsen. Du gör enkelt rent med att dra tummen över linsen eller med borste.
X-Serien har vit ram men du kan beställa en exklusivt 316L Rostfri stålram ram.
X-Serien har 40.000 timmars livslängd och är mycket enkel att montera.
- För båtar upp till 12 m eller 50 fot
- Monteringsavstånd mellan ljus på akterspegeln: 0,5-1,2 m
- Rekommenderat antal ljus 2-4 (har du 2 motorer eller drev bör du ha minst 3 ljus)
- Installationsdjup: 10-20 cm under vattenlinjen
- Längd på ljus i vattnet: upp till 21 m vid perfekt vattenkvalitet
- Ljus: Vitt, Ultra White
- Tritonium Lens - Scratch & Sea Growth Resistent
- För både över och undervattensbruk
- Ljusstyrka: 2900 Lumen (Fixture Lumen 2300)- Spänning: 12 & 24 VDC (9-32VDC)
- Ljus spridning: 60 Grader
- Övrig info se produktblad